KANTAURI ITSASOA ETA EBROREN ARTEAN
ENTRE EL CANTÁBRICO Y EL EBRO
ENTRE EL CANTÁBRICO Y EL EBRO
UR MUGAREN IBILALDIA (UMI) / DIVISORIA DE AGUAS
14. etapa (04/19) Ibañeta - Col de Irau
IBILBIDEA / RECORRIDO: Ibañeta (1070m)-Astobizkar (1506m)-Menditxipi (1377m)-Txangoa (1497m)- Urkulu(1423m)-Ezkanda(1203m)-Errozate (1345m)-Arranohegi (1293m)- Irauko Lepoa (1007m
Eguna : 2019ko Apirilak 28
Fecha : 28 de Abril de 2019
Ordua: 07h 00m
Ordua: 07h 00m
Hora: 07h 00m
Irteera: Autobus geltokia
Irteera: Autobus geltokia
Salida: Estación de Autobuses
Arduraduna: Txema Garay -Periko Juanikorena
Arduraduna: Txema Garay -Periko Juanikorena
Responsable: Txema Garay –Periko Juanikorena
Iraupena: 8h
Iraupena: 8h
Duración: 8h
Desnibelak: 1600m Gor -1618m Ber
Desnibelak: 1600m Gor -1618m Ber
Desniveles: 1600m Asc - 1618m Des
Distantzia: 25 km
Distantzia: 25 km
Distancia : 25 km
Zailtasuna: Altua
Zailtasuna: Altua
Dificultad: Alta
Colaboradores - Laguntzaileak: Donostia Kirolak – Gipuzkoako Foru Aldundia - Kutxabank
Colaboradores - Laguntzaileak: Donostia Kirolak – Gipuzkoako Foru Aldundia - Kutxabank
GOMENDIOAK / RECOMENDACIONES:
Ohizkoak: mendiko botak, goretex edo txubaskero, txanoa eta eskularruak, jatekoa eta ura.
Las de costumbre: botas de monte, gore o capa de agua o cortavientos, gorro, guantes, algo para picar y agua.
AZALPENA / DESCRIPCIÓN:
UMI bueltan da 2018an eguraldi arazoengatik egin ez genituen 4 etapekin. Desnibel handiko ibilbide luzea izango da. Ibañetako portutik abiatu eta Astobizkarrera igoera gogorra egin eta gero, gora behera jarraiekin egingo dugu aurrera Urkuluko gailurrera eramango gituen beste igoera gogor batera ailegatu arte, Menditxipi eta Txangoa zeharkatu ostean.
GR12tik ibilbide luze baten bidez Ezkandako gailur berdexka pasa eta gero, GR8Ttik jarraituko dugu Errozarteko aldaparuntz. Eguneko azken gailurra betez, Arranohegi. Berau zapaldu ostean, 4km egingo ditugu Col de Irau-era iritsisteko.
Retomamos la UMI con esta serie de 4 etapas pendientes del 2018 y suspendidas por el tiempo. Salida larga y con desnivel que comenzaremos en el puerto de Ibañeta con fuerte subida hasta la primera cima de la jornada Astobizkar para continuar en continuos sube y bajas hasta un repecho más fuerte que nos dejará en la cima de Urkulu en su torre símbolo romano, pasando primeramente por Menditxipi y Txangoa.
A través de una larga caminata por la GR12, después de la cima verdosa de Ezkanda nos desviaremos por la GR8T hacia el fuerte repecho de Errozate. Tras pisar la última cima del día Arranohegi, 4Km después llegaremos al Col de Irau
A través de una larga caminata por la GR12, después de la cima verdosa de Ezkanda nos desviaremos por la GR8T hacia el fuerte repecho de Errozate. Tras pisar la última cima del día Arranohegi, 4Km después llegaremos al Col de Irau
Más información en el blog de la travesía y en la página del Club
BAZKIDEEK / SOCIOS: 15€ // GAINERAKOEK / NO SOCIOS: 20 €
Izena ematerakoan ordaindu behar da / Se deberá abonar en el momento de apuntarse
Inskripzioen hasiera: Apirilak 15 (astelehena) / Apertura inscripciones: 15 de Abril (lunes)
Izena ematerakoan ordaindu behar da / Se deberá abonar en el momento de apuntarse
Inskripzioen hasiera: Apirilak 15 (astelehena) / Apertura inscripciones: 15 de Abril (lunes)