KANTAURI ITSASOA ETA EBROREN ARTEAN
ENTRE EL CANTABRICO Y EL EBRO
ENTRE EL CANTABRICO Y EL EBRO
UR MUGAREN IBILALDIA (UMI) / DIVISORIA DE AGUAS
17. txangoa / etapa (17/18) Collado de Larrau – Portillo de Eraiz
IBILBIDEA / RECORRIDO: Larrauko lepoa (1573m)-Orbizkaia (1640m)-Betzulagaña (1600m)-Gaztarria (1732m)-Alkatechaya (1753m)-Lakartxela(1979m)-Cortaplana (1777m)- Lakora (1877m)-Eraiz (1578m)
Eguna : 2019ko Iraila 14
Fecha : 14 de Septiembre de 2019
Ordua: 7:00 tan
Ordua: 7:00 tan
Hora: 7:00
Irteera: Autobus geltokia
Irteera: Autobus geltokia
Salida: Estación de Autobuses
Arduraduna: Carlos Hernando - Andoni Ramos
Arduraduna: Carlos Hernando - Andoni Ramos
Responsable: Carlos Hernando – Andoni Ramos
Iraupena: 7 ordu 30minutu
Iraupena: 7 ordu 30minutu
Duración: 7 horas 30minutos
Desnibelak: 1200 m Gor -1300 m Ber
Desnibelak: 1200 m Gor -1300 m Ber
Desniveles: 1200 m Asc - 1300 m Des
Distantzia: 21 km
Distantzia: 21 km
Distancia : 21 km
Zailtasuna: Altua
Zailtasuna: Altua
Dificultad: Alta
18. txangoa / etapa (18/18) Refugio de Belagoa – Refugio de Linza
IBILBIDEA / RECORRIDO: Refugio de Belagoa (1426m)-Mesa de los Tres Reyes (2444m) -Linza (1347m)
Eguna : 2019ko Iraila 15
Fecha : 15 de Septiembre de 2019
Ordua: Erabakitzear
Ordua: Erabakitzear
Hora: A decidir
Irteera: Belagoako aterpea
Irteera: Belagoako aterpea
Salida: Refugio de Belagoa
Arduraduna: Txema Garay – Periko Juanikorena
Arduraduna: Txema Garay – Periko Juanikorena
Responsable: Txema Garay – Periko Juanikorena
Iraupena: 9 ordu
Iraupena: 9 ordu
Duración: 9 horas
Desnibelak: 1500m Gor -1550m Ber
Desnibelak: 1500m Gor -1550m Ber
Desniveles: 1500m Asc - 1550m Des
Distantzia: 20 km
Distantzia: 20 km
Distancia : 20 km
Colaboradores - Laguntzaileak: Donostia Kirolak – Gipuzkoako Foru Aldundia - Kutxabank
GOMENDIOAK / RECOMENDACIONES:
Ohizkoak: mendiko botak, goretex edo txubaskero, txanoa eta eskularruak, pikoteoa, bazkariak eta ura. Mantak eta bururdiak burko-azalekin badaude. Lo egiteko zaku mehea eraman behar da.
Las de costumbre: botas de monte, gore o capa de agua o cortavientos, gorro, guantes, algo para picar, comidas y agua. Hay mantas y almohadas con funda. Llevar saco sábana.
Larunbata irailak 14 / Sábado 14 de Septiembre:
AZALPENA / DESCRIPCIÓN:
Larrauko lepotik Orbizkaia, Betzulagaña eta Gaztarria mendilerrora igoko gara. Bertatik, Portillo de Belayra eta handik zeharkaldiaren puntu gorenera helduko gara, Lakartxela. Pirinioetara bista zoragarriak eskainiko dizkigu azken honek. 500 metro jaitsi eta Arrakogoiti mendi-lepora iritsiko gara, ondoren, beste 500 metro igo eta Lakora gailurra edukiko dugu. Bertan bista zoragarriak edukiko ditugu baita ere. Soilik ertza polit batetik Eraizera jaistea geratuko zaigu. Asolaze Kanpingera lo egitera eramango gaituen autobusa zai edukiko dugu.
Desde el collado de Larrau subiremos hacia el cordal de Orbizkaia, Betzulagaña, Gaztarria para llegar al Portillo de Belay desde donde subiremos al punto más alto de la travesía, Lakartxela, con unas vistas inmensas hacia los Pirineos, desde aquí bajaremos 500 metros para llegar al collado de Arrakogoiti y, a continuación, volver a subir otros 500 metros para llegar a la cima de Lakora también con vistas estupendas. Sólo nos quedará bajar por una cresta muy bonita hacia Eraiz. Aquí cogeremos el autobús para ir a dormir al Camping de Asolaze.
Igandea irailak 15 / Domingo 15 de Septiembre:
AZALPENA / DESCRIPCIÓN:
Euskal Herriko ur mugaren ibilaldiaren azken txangoa. Belagoa aterpetik abiatu eta GR12a hartuko dugu Ezkilzarra lautadara/zelaira joateko, Paso de Zemeto zeharkatu, Lapazarra mendiaren igoera hasi arte GR12 a jarraituko dugu. Mendiaren ertzetik joango gara Larreria mendi lepora iritsi arte. Berriro GR12 hartu eta Hoya Portiello de Larra-ra jarraituko dugu bidea. Aurrerago, Hiru Erregeen Mahaia igotzeko bide normalarekin egingo dugu topo (Linza Aterpetik). Oraindik 600 metro igotzea geratuko zaigu, baina lasaitasunez hartuko dugu. Gailurretik, Hoya de la Solanara jaitsi eta bertatik, Linza mendi-lepora igo. Azkenik, eguneko azken jaitsiera Linza aterpean bukatzeko.
Última etapa de esta preciosa travesía de la divisoria de aguas de Euskal Herria. Saldremos del refugio de Belagoa tomando la GR12 en dirección a los llanos de Ezkilzarra y atravesando a continuación el Paso de Zemeto, continuamos la GR12 hasta que está empieza a ascender hacia el Lapazarra momento en el que la abandonaremos para bordear dicho monte por el norte hasta el collado de Larreria. En este punto volveremos a enlazar con la GR12 que seguiremos hasta la Hoya Portiello de Larra, un poco más adelante nos encontraremos con la subida normal a la Mesa desde el refugio de Linza, nos quedan unos 600 mt. de desnivel positivo que gestionaremos con tranquilidad. Desde la cima bajaremos hasta la Hoya de la Solana para desde aquí ascender al collado de Linza y luego hacer el último descenso del día llegando al refugio de Linza.
Más información en el blog de la travesía y en la página del Club
BAZKIDEEK / SOCIOS: 65 € // GAINERAKOEK / NO SOCIOS: 75 €
Izena ematerakoan ordaindu behar da / Se deberá abonar en el momento de apuntarse
Inskripzioen hasiera: Abuztuak 26 (astelehena) / Apertura inscripciones: 26 de Agosto (lunes)
Izena ematerakoan ordaindu behar da / Se deberá abonar en el momento de apuntarse
Inskripzioen hasiera: Abuztuak 26 (astelehena) / Apertura inscripciones: 26 de Agosto (lunes)